BTU (British Thermal Unit) е стандартна мярка за количество топлина. Тази мерна единица е сравнително сложна, особено като се има предвид, че в България и по-голямата част от света се използва системата на джаулите за измерване на енергия. Традиционно обаче BTU се използва в САЩ, както и в Канада и бившите британски колонии. BTU се утвърждава като стандартна мерна единица още през 1893 година и продължава да се използва в специфични области и до днес.
Това е показател за количеството топлина, необходимо за повдигане на температурата на един фунт/паунд (приблизително 0.45 килограма) вода с един градус по Фаренхайт, което съответства на 0.56 градуса по Целзий, при нормални атмосферни условия.
BTU се използва за измерване на енергийното съдържание на горива и за оценка на топлинните потребности в областта на отоплението, вентилацията и климатизацията (Отоплителни, Вентилационни и Климатични системи – ОВК).
Имайте предвид, че термините BTU и BTU/h се различават по своята същност и представляват две разнородни концепции. BTU, както вече споменахме, се отнася до конкретна стойност на топлинна енергия. От друга страна, BTU на час (BTU/h) се използва за измерване на топлинната мощност, която система за отопление или охлаждане може да генерира или предава в рамките на един час. Тази разлика е съществена, тъй като BTU е моментна мярка за енергия, докато BTU/h представлява темпа, с който тази енергия се използва или произвежда. Например, климатик, който има мощност от 5000 BTU/h, би създал 5000 BTU на топлинна енергия за един час от своето функциониране.
Важни аспекти за BTU включват:
- Едно BTU е количество топлина, необходимо за повдигане на температурата на един фунт вода с един градус по Фаренхайт при нормални атмосферни условия.
- В техническия контекст BTU се използва за измерване на топлинната мощност на отоплителни уреди, климатични системи и други устройства. Обикновено се изразява като BTU на час (BTU/h).
- Едно BTU е около 1055 джаула.
- Електрическите и газови котлони и фурни имат оценка в BTU за тяхната готварска мощност.
- Топлинната мощност на автомобилни климатични системи също се изразява в BTU/h.
- За определяне на BTU е необходимо да знаете масата на веществото, което се загрява, и с колко градуса по Фаренхайт се увеличава температурата му.
- 1 BTU е приблизително равен на количеството топлина, предоставено от една свещ в продължение на един час.
BTU при климатиците
BTU играе централна роля в определянето на топлинната мощност на климатичните системи. От 1956 година BTU се използва за оценка на енергия, като едно BTU е равно на 1055 джаула или около 252 калории. Различните производители използват различни мерни единици за описване на мощността на техните устройства. Докато някои се придържат към BTU, други се фокусират върху мощността в киловати, като например 3.50 kW, което често се асоциира с „климатик 35-ца“. Това може да създаде объркване, особено за хората, които не са запознати с техническите термини и единици.
При избора на отоплително или охлаждащо устройство, важно е да се има предвид BTU, за да се уверите, че това устройство ще е достатъчно ефективно за поддържане на желаната температура в съответното пространство. Ако климатикът е с твърде ниска мощност, той може да се бори да поддържа комфортна температура, което води до повишено потребление на електроенергия и съкращава живота на устройството. От друга страна, ако изберете твърде мощен климатик за малко пространство, въздушният поток може да бъде твърде силен за помещението, което създава неудобство за хората вътре.
Трябва да се има предвид, че освен размера на помещението, важни са и други фактори, като изолация, брой и вид прозорци, вид подова настилка, изложение на помещението и климатични условия. Всеки от тези елементи, въпреки че може да изглежда малко значим сам по себе си, оказва влияние върху температурата в стаята.
Например помещения със северно изложение, където слънцето прониква по-малко, изискват по-голяма мощност и повече енергия, за да бъде поддържана оптимална температура. За тях се препоръчват по-мощни уреди и допълнителни инвестиции в изолация, дограма с три камери и т.н.
За по-точна оценка е възможно да се консултирате с професионален техник или да използвате калкулатор за определяне на правилния размер на климатик за вашето пространство. Това е важен етап от процеса на избор на климатик, който гарантира, че устройството ще работи оптимално и ще предоставя необходимия комфорт.
Все пак не е необходимо изборът на климатик да се превръща в ракетна наука или неврохирургия, за да намерите подходящия за вашите нужди уред. Просто съществуват основни фактори, които е добре да вземете предвид при избора на климатик за дома или офиса. Тези фактори са от значение, не само за правилното инвестиране на средства, но и за постоянното намаляване на разходите за електроенергия.
За конвертиране на BTU в електроенергия имайте предвид, че 1000 BTU/h = 0.293 kWh. Това пресмятане е важно за оценката на разходите за ток, като се взема предвид текущата тарифа.
За домашни климатични системи обичайно виждате модели с мощност от 5,000 до 24,000 BTU/h. Предлагат се и т.нар. инверторни климатици, чиято технология позволява на климатичната система да регулира своята мощност, в зависимост от нуждите на помещението. Това често води до по-ефективни и икономични отопление и охлаждане.
Изключително важно е да различаваме нужната мощност за отопление на пространството от реално изразходваната от климатичния уред. Климатиците се отличават с енергийна ефективност, консумирайки 3-5 пъти по-малко електричество от други уреди, като духалки и конвектори.